Do MAMY

love-heart-hand-romantic

W którym momencie rodzi się mama? Wtedy kiedy zapragnie dziecka? Wtedy, gdy dowie się, że jest w ciąży? Wtedy, gdy poczuje pierwsze ruchy dziecka? Czy wtedy kiedy pierwszy raz ujrzy swoje dziecko? A może wtedy, gdy pierwszy raz usłyszy słowo „mama”?

Trudno stwierdzić ze 100% pewnością, kiedy rodzi się mama. Ale z całym przekonaniem można powiedzieć, że tak jak rodzi się, rozwija i rośnie dziecko, tak samo rośnie Mama.

Uczy się świata na nowo. Na początku potrzebuje dużo kontaktu, bliskości i czułości. Potem poznaje różne formy komunikacji. Przeżywa pierwsze strachy, lęki i złości w kontakcie z maluchem. Uczy się stawiać pierwsze kroczki, z podparciem; aż wreszcie staje twardo sama na własnych nogach. Wyrusza eksplorować świat nowych doznań. Nawiązuje kontakty społeczne. Pewne rzeczy podobają jej się u innych mam, ale wie, że innych nigdy by nie zrobiła. Zaczyna określać siebie jako Mamę, wie co jest na dany moment dla niej dobre; jak chce siebie widzieć; jaką chce być Mamą.

Tak jak dziecko przeżywa różne kryzysy rozwojowe, tak samo przechodzi je Mama. Są one potrzebne, żeby nauczyć się jeszcze więcej, rozwinąć się jeszcze bardziej. Bez kryzysów nie ma postępu. Gdy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, samodzielna staje się Mama. Może zaczyna wtedy powolutku myśleć o tym co dalej.

I tak na przestrzeni wielu lat, Mama rozkwita, rozrasta się w doświadczenia, uczy, uczestniczy w wielu procesach. Załamuje się, czuje lęk, strach i bezsilność; po czym znowu rośnie w siłę i realizuje siebie. Odkrywa pasje, godzi obowiązki, walczy, wymaga, a potem zastanawia się czy robi dobrze. Obdarowuje innych i sama jest obdarowywana.

Po wielu bojach i ranach, z których jedne są zaleczone, a po innych zostały jakieś blizny – mama staje się Matką. Dojrzewa, dorasta, uczy się rozpoznawać i zaspokajać własne potrzeby, zyskuje świadomość i dystans do wielu spraw. Przekonuje się, że życie jest cenne choćby dlatego, że po prostu JEST; że ma prawo do popełniania błędów i nie jest wstydem czasem się do nich przyznać. Wtedy gdy jest dumna z siebie, ocenia siebie dobrze, pozwala sobie na bycie niedoskonałą.

Aby odnaleźć się w związku z Mamą i odnaleźć się w związku z dzieckiem trzeba dojrzeć. A jak wiadomo dojrzewanie to nie jest taka łatwa sprawa, często bolesna i nieprzyjemna, ale ile daje radości i korzyści w czasie późniejszym.

Obojętnie na którym teraz jesteś etapie, czy czasem myślisz o swoich przyszłych dzieciach, czy jesteś w ciąży, czy jesteś mamą małych dzieci, a może Twoje dzieci już układają sobie scenariusze własnego życia – pamiętaj: Jesteś Wspaniała. Bo jesteś w tym momencie, w którym jesteś, a każdy z nich jest wartościowy, każdy z nich jest potrzebny.

A jeśli Twoja mama potrafiła stworzyć z Tobą dojrzałą relację, opartą na wzajemnym szacunku i miłości – podziękuj jej dzisiaj. I mimo, że może czasem nie było łatwo Tobie z nią; a jej nie było łatwo przejść przez te etapy – to tak samo jak Ty teraz, jest człowiekiem z różnymi wątpliwościami, emocjami i doświadczeniami. I stara się poukładać i zrozumieć swój wewnętrzny świat. Może warto o tym z nią porozmawiać 🙂

Wszystkiego dobrego Dla Mam i ich małych i dużych Dzieci :*

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s